PHP
09:00 - 10:00
Rejestracja
Tworzenie aplikacji to zazwyczaj bardzo czasochłonny proces. Trzeba napisać kod na wiele różnych platform: iOS, Android, Blackberry, Windows Phone. Sencha Touch rozwiązuje ten problem, ponieważ daje Ci framework w języku, który wszyscy web developerzy kochają, w Javascripcie! W czasie tej prezentacji przekonamy się jak łatwo jest napisać aplikację, która wydaje się identyczna z aplikacjami macierzystymi. Porozmawiamy o wszystkich za i przeciw HTML5 i Javascriptu i przyjrzymy się optymalizacjom wydajności.
Martin jest inżynierem oprogramowania w firmie Ibuildings w Holandii, gdzie zajmuje się PHP i aplikacjami mobilnymi. Jest także członkiem Rady grupy użytkowników PHP w krajach Beneluxu. Pracuje z wieloma językami programowania, wspiera także społeczność związaną z tworzeniem wolnego oprogramowania.
Niedługo zostanie wydana wersja 2.1 popularnego frameworka Symfony2. Będzie to wersja LTS (long term support) które będzie obowiązywać przez 5 kolejnych lat. Podczas tej sesji przedstawimy framework Symfony2 poprzez przyjrzenie się jego architekturze która jest oparta na samodzielnych i oddzielonych od siebie elementach, a także implementacji MVC. Następnie przyjrzymy się na najciekawszym możliwościom jakie daje nam Symfony które mogą pomóc deweloperom w ich codziennej pracy. Omówimy następujące cechy Symfony2: konfiguracje kaskadowe, warstwa abstrakcyjna bazy danych, zarządzanie formularzami, cachowanie HTTP, testowanie jednostkowe i funkcyjne, a także bezpieczeństwo (autoryzacja i autentykacja).
Hugo Hamon jest międzynarodowym prelegentem pochodzącym z francji. Jest deweloperem PHP i autorem wielu książek. Obecnie pracuje jako konsultant i trener w SensioLabs, francuskiej firmie która wspiera dobrze znany framwork – Symfony. Poza pracą udziela się w wielu open-source'owych projektach PHP takich jak Symfony, Propel, Doctrine, Swift Mailer, Composer. Działa aktywnie w AFUP, francuskiej grupie użytkowników PHP która jest organizatorem corocznej konferencji PHP Forum w Paryżu. Hugo był prelegentem na wielu międzynarodowych konferencjach (Confoo w Kanadzie, DDay w Finlandii, OSI Days w Indiach, PHP Forum i Symfony Live w Paryżu, PHP meetups w Los Angeles, SymfonyDay w Niemczech...).
11:50 - 12:10
Przerwa kawowa
Większość developerów wybiera jedno rozwiązanie jako swoją platformę produkcyjną w chmurze. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest chmura hybrydowa łącząca wiele najlepszych rozwiązań. Ta prezentacja połączy standardowe rozwiązania hostingowe z platformami z wykorzystaniem chmury takie jak Azure i AWS, przechowywanie i CDN. Oprócz stricte technicznego aspektu położymy silny nacisk na poprawne schematy działania w kontekście infrastruktury.
Thijs pracuje w Combell – najlepszej Belgijskiej firmie hostingowej. Wspiera wiele społeczności internetowych, ale szczególnie upodobał sobie społeczności związane z PHP. Thijs jest także członkiem zarządu PHPBenelux User Group i organizuje konferencję PHPBenelux.
Nowe narzędzia pozwalają nam zapisywać kryteria akceptacyjne w wykonywalnej postaci. Testy behawioralne są tańsze i prowadzą do szybszego pokrycia tego co interesuje biznes czyli poprawnie działającej aplikacji. Poznaj mozliwości języka Gherkin, zobacz jak interpretowane są zwroty i jak organizować konteksty. W czasie prezentacji zobaczysz jak zorganizowane są kolejne wartwy środowiska testowego i na ile sposobów możesz wykonać testy web acceptance za pomocą Mink’a, a także dowiesz się jak unikać wykorzystania wartswy http, aby przyspieszyć wykonywanie testów. Będziesz także miał okazję zobaczyć jak praktycznie wygląda cykl pracy w BDD.
13:45 - 14:45
Obiad
Prędkość wymyślania nowych technologii stale się zwiększa. Rzeczy uważane za szczyt osiągnięć techniki w tym roku w przyszłym roku mogą być już przestarzałe. Aby dobrze wykonywać swoją pracę, w szczególności w IT, musimy być przygotowani na przyszłość i wiedzieć co nas czeka. Podczas tej prezentacji nie skupimy się na tym, że zdobywanie wiedzy jest ważne, ponieważ większość z Was na pewno jest tego świadoma. Skupimy się natomiast na tym, jak ją zdobywać w sposób efektywny i jak dzielić się nią z innymi. Zanurzymy się także w nieznanych wodach zwanych „egzaminami” i dowiemy się ze czasem oblanie egzaminu może przynieść większe korzyści niż jego zdanie…
Stefan Koopmanshap jest developerem PHP, konsultantem i trenerem. Jest osobą aktywnie udzielającą się w duńskiej społeczności PHP, członkiem grupy eventowej PFZ.nl, a także managerem do spraw społeczności Symfony i wielu innych.

Stefan interesuje się z rozwiązaniami Open Source, był liderem Support Team phpBB, tłumaczem dokumentacji Zend Framework, a teraz pełni funkcję Symfony Advocate dla Holandii i online. Stefan jest także współzałożycielem duńskiej grupy użytkowników PHP, która połączyła się z phpBelgium tworząc PHPBenelux, ktorej był sekretarzem.
15:30 - 15:50
Przerwa kawowa
Obecne duże aplikacje webowe nie przypominają już prawie niczym tych implementowanych kilka lat temu. Bez rozproszenia zarówno samej aplikacji jak i jej poszczególnych komponentów składowych na klaster serwerów, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie usług na większą skalę. W ramach tej sesji skupimy się na przetwarzaniu zadań i kolejek w takim środowisku i problemach z tym związanych, choćby wymogami wysokiej dostępności i trwałości danych. Na małych przykładach realizujących model producer-consumer zapoznamy się także z bliżej z kilkoma istniejącymi rozwiązaniami o różnym stopniu skomplikowania i zakresie funkcjonalności, m.in. MemcacheQ, Gearman, Beanstalkd, Q4M for MySQL, Resque, Amazon SQS oraz ActiveMQ.
Technologiami webowymi i tworzeniem aplikacji internetowych zajmuje się od ponad 9 lat, mieszka i pracuje we Wrocławiu. W tym czasie pracował m.in. jako programista w Nasza-Klasa Sp. z o.o., programista w GG Network S.A. (dawniej Gadu-Gadu S.A.), programista / project manager IT w Adv.pl S.A. (gdzie projektował oraz implementował aplikacje dla takich klientów jak Telefonia Dialog S.A., Telekomunikacja Polska S.A., Orange, Lukas Bank, Getin Bank, Nestle Polska, Polifarb Cieszyn-Wrocław S.A., Opoczno, Hasco-Lek S.A., Jutrzenka S.A.), freelancer (FCP Internet Ltd. – UK).
Od dwóch lat pracuje także jako konsultant w sprawach wydajności i skalowalności aplikacji internetowych. Dotychczas występował na 4Developers 2010, PHPCon PL 2004, konferencji projektu JuniorInternet 2008 oraz gościnnych wykładach i seminariach w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, którego jest absolwentem. Uczestnik wielu konferencji poświęconych tematyce aplikacji internetowych oraz językom PHP i Ruby.
Ta prezentacje opowiada o informacjach geolokalizacyjnych w PHP. Zacznę od wstępu teoretycznego wszystkich serwisów i systemów mappingowych, o których będzie mowa. Następnie przejdziemy do używania geo-serwisów w PHP. Przejdziemy od otrzymania informacji geolokalizacyjnych z baz danych serwisów mappingowych do wizualizacji geo-świadomych danych, geo-świadomego przechowywania danych, manipulowania i zapytań.

W kwestii przechowywania danych i zapytań będziemy korzystać z MongoDB - skalowalnej, bardzo wydajnej, opensoruceowej, zorientowanej na dokumenty NoSQLowej bazy danych.
Derick Rethans wielokrotnie wspomagał projekt PHP, pracował między innymi nad narzędziem Xdebug służącym do debugowania, mcrypt, rozszerzeniami date i input-filters, poprawkami błędów, a także był team leaderem grupy QA. Jest częstym prelegentem na konferencjach, a także autorem php|architect’s Guide to Date and Time Programming i współautorem PHP 5 Power Programming. Derick pracuje jako niezależny kontrahent wykonująć zlecenia związane z PHP. W wolnych chwilach lubi podróżować, urządzać piesze wycieczki po górach, jeździć na nartach i fotografować.
17:25 - 17:35
Zakończenie konferencji – losowanie nagród