Zarządzanie projektami IT
09:00 - 10:00
Rejestracja
Wojciech zarządza różnymi projektami od 6 lat, ale czasem, gdy już nie ma siły i musi się zrelaksować… siada żeby coś zakodować, choćby mały skrypt! Czemu? Po pierwsze to go odpręża, a po drugie programowanie ma dwie niesamowite cechy: pozwala być kreatywnym i tworzyć i jednocześnie uporządkowywać. W wielu aspektach programowanie jest rożne od PM, ale pewne dobre cechy są wspólne. Wojciech rekrutuje PM’ów, często spośród programistów, ocenia ich umiejętności miękkie i perspektywy na nowym stanowisku. Zachęca do posłuchania o tym czy i jak zmieniać się w PMa. Podczas wykładu opowie o tym jak rekrutuje się PM’ów, czego się szuka w takich osobach i jak poznać po programiście czy zarządzanie projektem to właściwa ścieżka dla niego.
Wojciech Dymowski, PMP - kierownik projektów i ekspert biznesowy z zakresu nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Dyrektor Zarządzający PMI Oddział Poznań. Kieruje projektami o różnym charakterze - od szerokich, zespołowych analiz eksperckich, przez projekty badawcze po projekty społeczne związane ze świadczeniem usług na rzecz firm i osób fizycznych. Specjalizuje się w doradztwie związanym z praktycznym wykorzystywaniem IT w przedsiębiorstwach - skupiając się na punkcie widzenia użytkownika.
W swojej prezentacji opowiem historię zespołu "Alfa", który jako pierwszy team w Allegro.pl rozpoczął pracę w Scrumie. Przedstawię nasze wyzwania, sukcesy oraz porażki, których doświadczyliśmy w trakcie swoich codziennych działań na platformie Allegro.
Jacek pracuje jako Scrum Master w Grupie Allegro. Z branżą IT związany jest od prawie 10 lat. Zaczynał, jako programista, następnie kierował projektami, aktualnie pasjonuje się zwinnym podejściem wytwarzania oprogramowania oraz coachingiem. Uczestnik konkursów dla startupów, prelegent na konferencjach oraz spotkaniach barcampowych.
Prywatnie fan boksu zawodowego oraz miłośnik psów rasy buldog angielski.
11:50 - 12:10
Przerwa kawowa
Praca zdalna to już niejako konieczność naszych czasów. Jak budować zdalne zespoły? Jak współpracować zdalnie? Czy jest sens pracować zdalnie, nawet jeśli wszyscy w zespole są w tym samym mieście? Kiedy nie pracować zdalnie? Na te pytania postaram się odpowiedzieć bazując na moich doświadczeniach z prowadzenia Arkency (Rails consulting) i GameBoxed.
W IT od ponad 12 lat. Zwiedził wszystkie możliwe rodzaje firm programistycznych - consulting, korporacje, dział naukowo-badawczy, pracował nad projektami w różnych technologiach (PHP, .Net, Java, ostatnio głównie Ruby). Zdobyte doświadczenie wykorzystuje budując swoje zdalne firmy: Arkency - Railsowy consulting (9 ekspertów Ruby on Rails). GameBoxed - firma, działająca na rynku gier społecznościowych. Lubi dzielić się swoimi przemyśleniami na blogu: AndrzejKrzywda.com (http://AndrzejKrzywda.com).
Problemy z komunikacją są często wymianiane jako jeden z punktów zapalnych w pracy w zespole. Często reagujemy wprowadzając nowe normy i ścisłe zasady komunikacji i spodziewamy się, że to rozwiąże problem. Niestety, to nie działa.
Dlaczego? Dlatego, że prawdziwym powodem nie jest brak chęci porozumienia wśród członków zespołu, ale trud związany z komunikacją. Jeśli uda nam się sprawić by komunikacja była łatwa i nieinwazyjna dla obu stron, nadających i otrzymujących komunikat, będzie to doskonałe narzędzie usprawniające przepływ informacji, a dzięki temu i całą organizację.
Zarządzanie wizualne może być ratunkiem. Prosty zestaw narzędzi: tablica, kilka markerów i samoprzylepnych karteczek pomoże rozwiązać wiele problemów komunikacyjnych. Niskiego kosztu i elastyczności takiego rozwiązania nie da sie porównać do żadnego oprogramowania. Dzięki temu zarządzanie wizualne to świetna inwestycja. Czy jesteś gotowy skorzystać z tego potężnego narzędzia?
Ta prezentacja pokaże jak zarządzanie wizualne pomoże rozwiązać wiele problemów napotykanych w codziennej pracy. Omówimy także kiedy i dlaczego te metody naprawdę działają.
Paweł jest doświadczonym liderem i twórcą zespołów który wciągu swojej kariery zarządzał wieloma różnymi zespołami tworzącymi oprogramowanie od małych grup pracujących w zaciszach swoich domów po wielkie sekcje opracowujące wiele złożonych projektów dla wielkich korporacji. Paweł jest fanem obierania odpowiedniego podejścia do różnych typów problemów i nie wierzy w „złotego Grala”.
Jest szeroko rozpoznawanym bloggerem na temat zarządzania softwarowymi projektami http://blog.brodzinski.com.
Przewodzi sekcji w VSoft gdzie zarządza zespołem 150 inżynierów. Paweł bardzo lubi zarządzać wielkimi zespołami, naprawiać projekty które nie działają poprawnie i tworzyć oprogramowanie wysokiej jakości.
13:45 - 14:45
Obiad
Piszemy niezliczone ilości kodu, stosujemy różne techniki programistyczne i wymyślamy coraz to lepsze konstrukcje architektoniczne. Zapominamy tylko o jednej rzeczy. Co nam po tych wszystkich zabiegach, będziemy używać ich nieefektywnie? W opracowaniach na temat skutecznego programowania, co jakiś czas przewija się tajemnicze słowo „focus”. Umiejętność koncentracji i skupienia się na pracy jest jedną z różnic, które trudno zidentyfikować, a które jednocześnie dramatycznie wpływają na jakość tworzonych przez nas rozwiązań. W trakcie prelekcji przeanalizujemy czym jest ów „focus”, jak go generować i w jaki sposób wykorzystać w pracy programisty.
Michał Bartyzel pracuje w firmie BNS IT jako konsultant i trener. W swojej codziennej pracy pomaga twórcom oprogramowania w radzeniu sobie z kompatybilnością wsteczną kodu i architekturą oprogramowania. W kręgu jego zainteresowań i rzeczy z którymi miał styczność są: telekomunikacja, e-commerce, finanse i realizacja produkcji. Michał pomaga swoim klientom w kwestiach komunikacji buisness-IT. Jego przemyślenia można znaleźć na twitterze @MichaalBartyzel lub na jego blogu http://mbartyzel.blogspot.com

Mariusz Sieraczkiewicz Profesjonalnie zajmuje się programowaniem od ponad 8 lat. Chętnie zdobywa wiedzę przez doświadczenie w szczególności gdy ma do czynienia z prawdziwymi projektami. W swojej pracy trenera i konsultanta pracuje z najlepszymi Polskimi zespołami przy zwinności procesu produkcyjnego, utrzymaniu czystości kodu, architekturze systemów i prowadzeniu skutecznych praktyk programistycznych. Współprowadzi badania na temat kluczowych czynników sukcesu w tworzeniu oprogramowania. Dodatkowo opublikował tuzin artykułów na łamach Software Developer Journal. Jego motto: „w większości przypadków chodzi o ludzi” które motywuje go do komunikacji i współpracy z członkami zespołu. Jego zainteresowania to: telekomunikacja, finanse, ubezpieczenia, produkcja, e-commerce. Swoje przemyślenia publikuje na twitterze pod hashtagiem @ms_bnsit_pl lub na blogu http://msieraczkiewicz.blogspot.com .
15:30 - 15:50
Przerwa kawowa
Pomyśl na chwilę o wszystkich projektach, w jakich brałeś udział lub słyszałeś. Ile one trwały? Miesiące czy lata? Co jeżeli powiem Ci, że te projekty mogły się zakończyć równie dobrze po jednym, dwóch, trzech TYGODNIACH?
A co gdybyś znalazł się w sytuacji, gdzie za każdy dzień musisz płacić TY? Gdzie największym problem nie jest nie rozumienie klienta tylko nie posiadanie go w ogóle.
Jeżeli choć trochę otarłeś się o taką sytuację (lub właśnie myślisz o swojej własnej firmie) to witaj w moim świecie - świecie startupów. Pozwól, że opowiem Ci o podejściu Lean Startup i moim własnym doświadczeniem z tej sfery.
Startup: Organizacja dedykowana do stworzenia czegoś nowego w środowisku ekstremalnej niepewności (zarówno jednoosobowa firma w garażu jak i korporacja tworząca nowy produkt na nieznany rynek).
Zaczynał pracę na stanowisku programisty by stopniowo przejść przez rolę lidera zespołu, kierownika projektu i managera a aktualnie zajmować się wspieraniem zespołów, projektów i organizacji jako Agile/Lean coach w firmie Tieto. Ma w swojej historii pracę z kilkunastoma projektami, najczęściej w rozproszonym środowisku, między innymi w całej Skandynawii, Niemczech, Holandii, Indiach czy Chinach. Podczas pomocy w projektach wspiera nie tylko zespoły na poziomie programistów, ale również kierowników projektów/programów jak i całe oddziały. Prowadził szkolenia z zakresu zarządzania projektami, praktyk Agile (Scrum, XP, TDD, openUP i RUP), Lean Software Development jak również z obszarów coachingu i leadership. Przeprowadził również wiele warsztatów z klientami zewnętrznymi, między innymi prowadzącymi do nowych typów kontraktów Agile. Szeroki zakres doświadczenia sprawia, że jest w stanie pomagać organizacjom na wielu poziomach. Aktualnie jest odpowiedzialny za transformację Lean@Tieto jak również od niedawna pomaga w budowaniu inkubatora na Politechnice Wrocławskiej którego zadaniem jest tworzenie prototypów nowych produktów w czasie krótszym niż 6 tygodni
Klienci muszą wiedzieć ile projekt będzie kosztował. Wykorzystując model kaskadowy zawsze oddajemy projekty zbyt późno i po przekroczeniu budżetu. Natomiast, podejście Agile podsumować można stwierdzeniem „będzie gotowe, kiedy będzie gotowe”. W efekcie zostajesz z założeniami i estymacjami, o których z góry wiesz, że są za niskie. Nie powinno tak być! W czasie tej prezentacji porozmawiamy o tym jak to się dzieje, Rowan pomoże zidentyfikować wczesne oznaki kryzysu i sposoby na uniknięcie wpadki.
Rowan posiada tytuł magistra inżynierii oprogramowania i zajmuje stanowisko kierownika zespołu w Ibuildings. Przez 6 ostatnich lat zajmował się PHP, wcześniej pisał w Pythonie, Javie a także w Pascalu i BASICu. W ciągu swojej kariery zajmował się wieloma projektami, począwszy od małych interaktywnych stron internetowych po ogromne silniki bilingowe liczące miliony funtów przy wykorzystaniu wielu technologii open source. Do jego zainteresowań należy ciągłe grzebanie w swojej starzejącej się Nokii N900 i oglądanie horrorów klasy B.
17:25 - 17:35
Zakończenie konferencji – losowanie nagród